jem & fix tar dansk schemaläggning till Norge
Byggvarukedjan jem & fix A/S har nyligen öppnat sina första fyra butiker i Norge – och har tagit med sig Timegrip (tidigare TimePlan) redan från start för att säkerställa flexibel resurshantering, korrekta löneuppgifter och tidrapportering, samt nöjda medarbetare.
”I Danmark har vi använt Timegrip i 15 år eftersom systemet uppfyller våra behov av flexibel personaladministration. Vi har dessutom varit med och utvecklat nya funktioner i Timegrip, och för oss är det viktigt att lösningen kan anpassas efter våra specifika behov i Norge,” säger Jesper Paarup Blicher, HR & Operations Controller på jem & fix Danmark.
Han har nyligen besökt Oslo för att utbilda de första norska jem & fix-medarbetarna i hur man skapar scheman, registrerar frånvaro, hanterar HR-administration och kommunicerar med kollegor i Timegrip.
System som fungerar
År 2017 reste Jesper Paarup Blichers danska kollega Kennet Foersom Iversen till Norge som jem & fix nya landschef. Han ansvarar för etableringen av de första fyra byggvaruhusen i Eidsvoll, Larvik, Fredrikstad och Elverum.
”För Jesper och mig har det varit avgörande att ta med system från Danmark som vi vet fungerar. Det känns mycket tryggt att Timegrip redan används av andra företag i Norge – och att de har arbetat framgångsrikt med systemet i flera år. Vi har dessutom hittat ett norskt lönekontor som redan integrerar med Timegrip. Korrekt data och lön är avgörande i varje uppstartsfas och gör att vi kan fokusera vår tid och energi där den verkligen behövs,” säger Kennet Foersom Iversen.
jem & fix öppnade sin första butik i Fredericia 1988 och har idag 115 lågprisbyggvaruhus och 1 600 medarbetare i Danmark.
”I Danmark hade vi nått en punkt där vi började leta efter nya områden att expandera till. Vi valde Norge eftersom det är ett av våra grannländer – och för att norrmännen är de som lägger mest pengar per invånare i Europa på att renovera sina hem,” förklarar Kennet Foersom Iversen.
Medarbetarnas nöjdhet har ökat
Jesper Paarup Blicher har varit ansvarig för Timegrip hos jem & fix sedan 2005. För honom är Timegrip inte bara ett verktyg för tidrapportering och schemaläggning, utan ett system för effektiv resurshantering.
”På jem & fix tänker vi mycket på hur vi använder våra resurser – inte bara när det gäller hur många medarbetare som ska arbeta var och när, utan också på kompetenser. Vilka medarbetare kan göra vad? Nu har vi samma möjlighet i Norge tack vare Timegrip,” säger Jesper Paarup Blicher.
Han betonar att medarbetarnöjdheten hos jem & fix i Danmark har ökat markant efter lanseringen av Timegrips webbapp, eftersom medarbetarna kan se sina kommande arbetspass direkt i mobilen. De kan också skicka meddelanden till varandra och byta pass.
Jesper Paarup Blicher själv är mycket nöjd med sin utsedda Timegrip-konsult, Henrik Larsen, som har haft en central roll i etableringen av Timegrip i Norge. Henrik Larsen har arbetat för Timegrip sedan 2009 och har varit ansvarig konsult för jem & fix sedan 2015.
”Jag är djupt tacksam för det arbete som Henrik Larsen gör – särskilt hans flexibilitet och positiva personlighet. Vi hade inte kunnat införa Timegrip i Norge så smidigt utan honom,” säger Jesper Paarup Blicher.
Vill du öka medarbetarnas nöjdhet och uppnå effektiv resurshantering genom korrekt tidrapportering? Kontakta oss gärna för ett förutsättningslöst samtal.